Przysięga małżeńska w kościele

Przysięga małżeńska w kościele

Wypowiedzenie przysięgi małżeńskiej jest zaliczane do najbardziej stresujących chwil podczas całej uroczystości. Czy warto się do niej przygotować? Decyzja należy do pary młodej, zależy to od osobowości i poglądów osób przystępujących do sakramentu. W niektórych kościołach praktykuje się próbną przysięgę małżeńską, zazwyczaj dzień przed ceremonią. Wówczas para młoda może przygotować się emocjonalnie do tej chwili. Z tej możliwości korzysta coraz więcej par. Na szczęście, treści nie trzeba znać na pamięć. Słowa powtarza się po księdzu, który mając doświadczenie, mówi tak, aby nie sprawić nam trudności w zapamiętaniu i wypowiedzeniu swojej kwestii.

Przysięga małżeńska w kościele katolickim brzmi następująco:


Zaczyna Pan Młody.


Ja ...(imię pana młodego) biorę Ciebie...(imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.


Następnie Pani Młoda mówi dokładnie to samo (zmieniając oczywiście imiona oraz słowo żona na mąż):


Ja ...(imię pani młodej) biorę Ciebie...(imię pana młodego) za męża i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.


Następnie Pan Młody wkładając wybrance obrączkę na palec serdeczny prawej ręki wypowiada:


..(imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.


Po czym Pani Młoda bierze obrączkę i powtarza czynność mówiąc po wybranku:


..(imię pana młodego) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.


Wypowiedzenie przysięgi jest momentem pełnym wzruszeń i emocji. Wszystkie pomyłki przy składaniu przysięgi przez któregokolwiek z małżonków wróżą radość i szczęście. Nie warto więc przejmować się ewentualną wpadką w trakcie wypowiedzi.2015-09-03 © slubwkarkonoszach.pl Tagi: obrączka,   wypowiedź,   przysięga,   ceremonia,   kościół,   słowa,   tekst,